Artykuły
Oto nasze publikacje
[CASE #22] Zakłócanie obrad młodzieżowej rady przez radnego
Stan faktyczny: Czy przewodniczący młodzieżowej rady miasta (lub inna osoba prowadząca obrady) mogą usunąć czy wykluczyć z obrad członka młodzieżowej rady, który zakłóca przebieg sesji (np. wyrywa innym mikrofon)? Odpowiedź IREPSO: Jest to kwestia trudna. W modelowym rozwiązaniu w statucie młodzieżowy rady miasta powinno znajdować się takie uprawnienie, szczególnie że w gestii prowadzącego obrady jest…
[BAZA WIEDZY] Zobacz nagranie z warsztatów praktycznych poświęconych młodzieżowym radom!
Eksperci IREPSO przybliżają tematykę funkcjonowania młodzieżowych rad gmin, powiatów oraz młodzieżowych sejmików wojewódzkich podczas warsztatów praktycznych w Łodzi. Chcesz dowiedzieć się więcej o partycypacji społecznej młodzieży? Zobacz nasz film!
[CASE #21] Możliwość zawarcia porozumienia pomiędzy młodzieżowymi radami
Stan faktyczny: Młodzieżowa rada miasta Gżel chce nawiązać współpracę z młodzieżową radą powiatu Gżel w celu przeprowadzenia kampanii edukacyjnej na temat praw ucznia na terenie powiatu Gżel. W tym celu przewodniczący obu rad podpisali porozumienie w sprawie współpracy. Czy młodzieżowe rady mogły nawiązać takie porozumienie? Jeżeli tak, to czy przewodniczący mogli podpisać taki dokument Odpowiedź…
[CASE #20] Co to jest komisja skrutacyjna i kiedy należy ją powołać?
Stan faktyczny: Czy młodzieżowa rada powiatu musi powołać komisję skrutacyjną? Odpowiedź IREPSO: Żaden przepis prawa powszechnie obowiązującego nie mówi o takim wymogu. Bardzo często (w praktyce zawsze) taki obowiązek jest nakreślany w statucie młodzieżowej rady. Jednak nawet jeżeli żaden przepis prawa o tym nie mówi, to mimo wszystko należy z całą mocą podkreślić, że w…
[CASE #19] Młodzieżowi radni zaczynają studia…
Stan faktyczny – odpowiednie przepisy statutu młodzieżowej rady gminy Skorzew stanowią: „Członkiem młodzieżowej rady może być osoba uczęszczająca do szkoły, która stanowi okręg wyborczy, mającej swoją siedzibę na terenie gminy Skorzew”. „Członek Prezydium, który zrezygnował z funkcji lub został odwołany, pełni swe obowiązki do czasu powołania nowego członka Prezydium. Przepis ten dotyczy również całego Prezydium”.…
[CASE #18] Czy rada gminy może wyodrębnić budżet dla młodzieżowej rady gminy na dany rok budżetowy?
Odpowiedź IREPSO: Jest to kwestia sporna, która opiera się na zrozumieniu art. 5b ust. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 40 ze zm.): ,,Obsługę administracyjno-biurową młodzieżowej rady gminy zapewnia urząd gminy. Koszty obsługi młodzieżowej rady gminy pokrywa urząd gminy”. Drembkowski i P.J. Suwaj uważają,…
[CASE #17] Kto może zmienić statut młodzieżowej rady?
Czy młodzieżowa rada powiatu ma możliwość wprowadzania zmian do swojego statutu, po uprzednim podjęciu stosownej uchwały przez radę powiatu, uprawniającej młodzieżowy organ do dokonywania zmian w statucie? IREPSO odpowiada: Absolutnie nie. Art. 3e ust. 10 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym wyraża się bardzo jasno: ,, Rada powiatu, tworząc młodzieżową radę…
[CASE #16] Młodzieżowa rada jako tzw. organ kadłubowy
Wyobraź sobie następującą sytuację: W młodzieżowej rady powiatu Ulękli w wyniku różnych okoliczności m.in. rezygnacji niektórych członków, skład rady w znacznym stopniu uległ zmniejszeniu, tj. z 19 do 10 osób. W przyjętym Statucie funkcjonuje przepis, że rada winna składać się z 16 do 25 członków. Czy w przypadku zaistniałej sytuacji młodzieżowa rada jest zmuszona do…
[CASE #15] Gdzie nasz opiekun?
Wyobraź sobie następującą sytuację: W gminie Łącko od kilku miesięcy funkcjonuje Młodzieżowa Rada Gminy. Mimo wskazanych przez MRG kandydatów nie został wybrany opiekun rady, co w znacznym stopniu utrudnia działania powołanego organu. Co w takiej sytuacji może zrobić młodzieżowa rada? IREPSO odpowiada: Zasadniczo istnieją dwie możliwości rozwiązania problemu w zależności od statutowych regulacji dot. opiekuna…
[CASE #14] Radny czy nie-radny? O poprawności wyboru młodzieżowego radnego
Wyobraź sobie następującą sytuację: Jerzy Z. w czerwcu 2022 r. kandydował do młodzieżowej rady miasta Ścieżnik. Nie został wybrany. Zamiast niego wybrano Michała W., jego kolegę z klasy. Statut stanowił, że: ,,Młodzieżowym radnym może być uczeń szkoły podstawowej albo ponadpodstawowej, który zamieszkuje teren miasta Ścieżnik”. Michał W. mieszka we wsi Gróblik obok miasta Ścieżnik na…
[BAZA WIEDZY] Kto może zaopiniować projekt statutu młodzieżowej rady gminy?
Celem projektu Interwencje Młodzieżowe jest przekazanie młodym ludziom narzędzi, dzięki którym będą oni mogli skutecznie sprawować funkcje w organach takich jak młodzieżowe rady gmin, powiatów czy młodzieżowe sejmiki województw. W ramach drugiej edycji projektu IM, zdecydowaliśmy się na wytworzenie Bazy Wiedzy, zawierającej niezbędne dokumenty oraz inne materiały (takie jak grafy czy diagramy z praktycznym komentarzem)…
[PODCAST] O polityce młodzieżowej opowie Tomasz Opar
Zapraszamy Was na podcast Interwencje Młodzieżowe, w którym nasi goście przybliżają sprawy młodych w Polsce. W tym odcinku naszym gościem jest Tomasz Opar, adwokat, fundator oraz przewodniczący rady fundacji IREPSO, z którym rozmawiamy o polityce młodzieżowej, jej celach, działaniach i wpływie na młodych ludzi. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak kształtowała się polityka młodzieżowa w ostatnich…
[PODCAST] Związki zawodowe – czy to jeszcze istnieje? Rozmowa z Aleksandrą Klimek
Zapraszamy Was na podcast Interwencje Młodzieżowe, w którym nasi goście, przybliżają sprawy młodych w Polsce. W tym odcinku naszą gościnią jest Aleksandra Klimek, pierwsza przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Młodych NSZZ ”Solidarność”–80, z którą rozmawiamy o związkach zawodowych, ich historii, roli i znaczeniu w dzisiejszym świecie. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak związki zawodowe wpłynęły na Twoje życie?…
[BAZA WIEDZY] Wzory pism przydatne w pracy młodzieżowego radnego do pobrania!
Z przyjemnością prezentujemy opracowane przez Zespół Instytutu IREPSO w ramach projektu Interwencje Młodzieżowe 2.0 wzory pism i dokumentów przydatnych w pracy młodzieżowego radnego. Nasze doświadczenie, związane ze wspieraniem działalności młodzieżowych rad pokazało jasno, że ogromną bolączką radnych są „prawne” aspekty funkcjonowania tychże organów. Związane jest to z tym, że radnymi są najczęściej osoby bez odpowiedniego…
[PODCAST] Rady młodzieżowe a działalność społeczna. Rozmowa z Jankiem Zapolskim
Zapraszamy Was na podcast Interwencje Młodzieżowe, w którym nasi goście, przybliżają sprawy młodych w Polsce. W tym odcinku gościem jest Jan Zapolski-Downar, ekspert Instytutu Rozwoju Edukacji Prawnej i Społeczeństwa Obywatelskiego, współautor książki „Młodzieżowa samorządność w Polsce. Analiza i dalsza perspektywa”, z którym rozmawiamy o radach młodzieżowych, ich roli w działalności społecznej i wpływie na młodych…
[BAZA WIEDZY] Jak utworzyć młodzieżową radę gminy?
Celem projektu Interwencje Młodzieżowe jest przekazanie młodym ludziom narzędzi, dzięki którym będą oni mogli skutecznie sprawować funkcje w organach takich jak młodzieżowe rady gmin, powiatów czy młodzieżowe sejmiki województw. W ramach drugiej edycji projektu IM, zdecydowaliśmy się na wytworzenie Bazy Wiedzy, zawierającej niezbędne dokumenty oraz inne materiały (takie jak grafy czy diagramy z praktycznym komentarzem)…
EuroSkills Gdańsk 2023
W dniach 5-9 września 2023 roku na terenie AMBEREXPO i Polsat Plus Areny Gdańsk miały miejsce mistrzostwa młodych zawodowców EuroSkills Gdańsk 2023. Była to już ósma edycja konkursu, który odbywa się co dwa lata i jest największym w Europie wydarzeniem związanym z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności. W tym roku Polska była gospodarzem wydarzenia po…
XVIII Forum Ekonomiczne Młodych Liderów
W dniach 5 – 8 września 2023 roku w Karpaczu i Jeleniej Górze odbyła się XVIII edycja Forum Ekonomicznego Młodych Liderów (FEML), partnerskiego programu Forum Ekonomicznego, którego organizatorem jest Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw z Lublina. Wydarzenie skupia młodzież z różnych środowisk, która jest zaangażowana w rozwój gospodarczy, społeczny i polityczny w swoich…
„Po Prostu Fajne Miejsce” – młodzież z Lublina nareszcie ma swoją przestrzeń.
Świetną wiadomością dla mieszkańców Lublina, jest powstanie nowej przestrzeni dla młodych. „Po Prostu fajne Miejsce” to kolejna inicjatywa (zaraz po miejscach Hej! oraz ReWir), która może mieć pozytywny wpływ na życie młodzieży. Miejsce to ma być otwartą przestrzenią, w której młodzi mieszkańcy i mieszkanki Lublina będą mogli realizować swoje pasje i zainteresowania, rozwijać umiejętności, brać…
Ciekawa inicjatywa w Gminie Kutno. Powstanie Młodzieżowa Rada Gminy.
Za pośrednictwem mediów społecznościowych Urząd Gminy Kutno poinformował o ciekawej inicjatywie. 30 sierpnia wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska złożyła wniosek o powołanie Młodzieżowej Rady Gminy Kutno, który zawierał projekt statutu i ordynacji wyborczej. Wniosek został przygotowany po przeprowadzeniu ankiety informacyjnej wśród uczniów tamtejszych szkół, konsultacjach z samorządami uczniowskimi oraz petycjach w sprawie utworzenia Rady. Złożony…
Przedstawiamy drugi i trzeci raport z działań podjętych w ramach Youth2030
Youth2030 to strategia działań Organizacji Narodów Zjednoczonych na rzecz młodzieży, stworzonej z inicjatywy Sekretarza Generalnego w 2018 roku, wyznaczająca kierunek pracy ONZ z młodzieżą i na jej rzecz w trzech podstawowych filarach, tj.: prawa człowieka, pokój i bezpieczeństwo, zrównoważony rozwój i edukacja. Progress Report 2022 i Progress Report 2023 to kolejne dwa raporty, zawierające informacje…
Wpływ rewolucji technologicznej na rynek pracy
Rewolucja technologiczna, w tym dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji w niedalekiej przyszłości będzie mieć istotny wpływ na nasze życie prywatne i zawodowe, ponieważ przyczynia się do kształtowania rynku pracy. Nic więc dziwnego, że wśród społeczeństwa, a w szczególności wśród ludzi młodych zaczyna pojawiać się coraz więcej obaw, co do utrzymania niektórych stanowisk pracy. Według raportu OECD…
Czy wiesz czym jest Młodzieżowa Rada Konsultacyjna UE?
11 sierpnia br., tj. w przeddzień Międzynarodowego Dnia Młodzieży Komisja Europejska podała nazwiska 25 młodych działaczy w wieku 19-29 lat, którzy weszli w skład Młodzieżowej Rady Konsultacyjnej UE na lata 2023 – 2025. Wspomniane gremium pełni funkcję doradczą, służąc pomocą komisarz Jutcie Urpilainen i Dyrekcji Generalnej ds. Partnerstw Międzynarodowych w sprawach dotyczących uczestnictwa młodzieży oraz…
Nie będzie bezpłatnej komunikacji dla starszych uczniów na terenie GZM – petycja MRM-ów rozpatrzona negatywnie
28 lipca 2023 roku Młodzieżowe Rady Miast wchodzące w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii złożyły do GZM i ZTM petycję w sprawie wprowadzenia bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dzieci i młodzieży do lat 18 za okazaniem legitymacji. Mimo włożonego zaangażowania w stworzenie wniosku i uzyskania poparcia w postaci wymaganej liczby podpisów, Młodzieżowa Rada Miasta Katowic poinformowała niedawno o…
Międzynarodowy Dzień Młodzieży – Twój głos ma znaczenie!
17 grudnia 1999 roku na wniosek Konferencji Ministrów Odpowiedzialnych za Sprawy Młodzieży, Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło nowe święto, tj. Międzynarodowy Dzień Młodzieży, które co roku obchodzone jest 12 sierpnia. W tym wyjątkowym dniu na całym świecie organizowane są m.in. dyskusje, konferencje, warsztaty, spotkania z przedstawicielami władz, akcje charytatywne oraz wydarzenia artystyczne, których celem jest pokazanie,…
Idą zmiany w przepisach o zatrudnianiu pracowników młodocianych. Od września małoletni mogą spodziewać się podwyżek
Możliwości dorobienia małoletnich w Polsce Nastolatkowie w celu uzyskania dodatkowych środków finansowych bardzo chętnie podejmują się wykonywania prac sezonowych w szczególności w okresie wakacyjnym, gdy mają wolne od szkoły. Taka forma spędzania czasu wolnego wśród młodych osób, to popularny sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Zatrudnienie małoletniego dla wielu pracodawców jest bardzo atrakcyjną opcją, która…
Ruszamy z kontynuacją projektu Interwencje Młodzieżowe!
W związku z dużym zainteresowaniem, z którym spotkał się projekt „Interwencje młodzieżowe”, zauważyliśmy konieczność kontynuacji działań w ramach drugiej części projektu, tj. „Interwencje młodzieżowe 2.0. Kontynuacja kompleksowego programu podnoszenia świadomości prawnej młodych” realizowanej także przy wsparciu Fundacji PGE do października 2023 roku. Po rozpoznaniu problemów młodych, dostrzegamy potrzebę rozwijania działalności programowej na dwóch płaszczyznach w…
Rekomendacje w zakresie nowelizacji ustawy o praktykach absolwenckich już dostępne!
Instytut Rozwoju Edukacji Prawnej i Społeczeństwa Obywatelskiego zajmuje się diagnozowaniem problemów społecznych, które dotykają młodych ludzi w Polsce. Misja Instytutu polega na proponowaniu rozwiązań, które mogą przyczynić się do zniwelowania zdiagnozowanych problemów, pozytywnie wpływając na sytuację przedstawicieli młodego pokolenia w naszym kraju. Pierwsza publikacja IREPSO poświęcona tematyce nieodpłatności praktyk i staży powstała w październiku 2021 roku…
[CASE #13] Czy nazwa „młodzieżowa rada” jest zastrzeżona?
Wyobraź sobie następującą sytuację: W Niespornicach [nazwa zmieniona] nie istniała dotąd młodzieżowa rada miasta. Od dłuższego czasu o jej powołanie zabiegała nieformalna grupa “Reakcja Młodych”. Po długich staraniach grupie udało się doprowadzić do powołania przez radę gminy młodzieżowej rady miasta (MRM). Mandatu radnego MRM nie uzyskał żaden z członków grupy “Reakcja Młodych”. Doprowadziło to do…
[CASE #12] Uchwała czy ustawa? W jakiej formie decyzje podejmuje MRM?
Wyobraź sobie następującą sytuację: Młodzieżowa Rada Miasta X, posiada w swoim statucie następujące postanowienia: Młodzieżowa Rada Miasta podejmuje wszelkie decyzje w formie ustawy. Ustawy Młodzieżowej Rady Miasta są przyjmowane w głosowaniu jawnym. Czy Młodzieżowa Rada Miasta mogła nadać sobie kompetencje ustawodawcze, określone w statucie? Czy decyzje podejmowane w formie ustawy są wiążące? IREPSO odpowiada: Rozważania…
[CASE #11] Zły statut młodzieżowej rady – jak go zmienić?
Wyobraź sobie następującą sytuację: Młodzieżowy sejmik województwa widząc pewne przepisy w swoim statucie, które mogą powodować pewne ograniczenia w jego działalności postanowił je zmienić. W jaki sposób może wygląda modelowa procedura zmiany przepisów statutowych zainicjowana przez młodzieżowy sejmik województwa? IREPSO odpowiada: Procedura, o której mowa w kazusie powinna rozpocząć się od utworzenia komisji problemowej bądź…
[CASE #10] Wybory uzupełniające do młodzieżowej rady
Wyobraź sobie następującą sytuację: W pewnej młodzieżowej radzie gminy z funkcji jej członków zrezygnowały dwie osoby reprezentujące pewną szkołę podstawową. W przepisach ordynacji wyborczej, która stanowi część statutu młodzieżowej rady określono, że wybory do młodzieżowej rady są powszechne i odbywają się poszczególnych szkołach na terenie gminy, które stanowią okręgi. Nie istnieją jednak żadne regulacje dot.…
[CASE #9] Kadencja młodzieżowej rady i jej wydłużanie
Wyobraź sobie następującą sytuację: W pewnej gminie, kadencja młodzieżowej rady trwała 2 lata (od marca 2020 r. do marca 2022 r.). Niemniej w październiku 2021 roku, 90% składu młodzieżowej rady zrezygnowało z pełnienia funkcji członków w związku z ukończeniem szkoły ponadpodstawowej. Przeprowadzenie wyborów uzupełniających oraz zaprzysiężenie nowych członków trwało do końca roku, zatem nowi członkowie…
[CASE #8] Czy liczba młodzieżowych radnych w radzie może ulec zmianie?
Wyobraź sobie następującą sytuację: W pewnej młodzieżowej radzie powiatu statut przewidywał, że liczba jej członków wynosi 10 osób (po 2 osoby z każdej gminy), a jej kadencję ustanowiono na 2 lata. Po roku działalności zauważono jednak, że tak mało liczny skład młodzieżowej rady utrudnia efektywne działania. Rada powiatu znowelizowała zatem statut młodzieżowej rady, zmieniając liczbę…
[CASE #7] Czy można powołać młodzieżową radę dzielnicy i dlaczego nie?
Wyobraź sobie następującą sytuację: W pewnym mieście wojewódzkim, młodzieżowa rada miasta, aby zwiększyć zaangażowanie młodzieży w sprawy lokalne oraz społeczeństwo obywatelskie przekonało prezydenta miasta do wniesienia inicjatywy uchwałodawczej powołującej młodzieżowe rady dzielnic i osiedli. W uzasadnieniu podniesiono, że takie młodzieżowe rady pomogłyby również w funkcjonowaniu młodzieżowej rady miasta. Czy rada miasta może podjąć uchwałę o…
[CASE #6] Jak działa inicjatywa uchwałodawcza młodzieżowej rady?
Wyobraź sobie następującą sytuację: W pewnym mieście na prawach powiatu młodzieżowa rada miasta postawiła sobie za cel przygotowanie programu stypendialnego dla najlepszych uczniów szkół ponadpodstawowych. W tym celu po zbadaniu potrzeb młodzieży oraz możliwości finansowania inicjatywy ze strony powiatu, na podstawie art. 5b ust. 6 ustawy o samorządzie gminnym zgłosiła do prezydenta miasta wniosek o…
[CASE #5] Czy młodzieżowa rada gminy i powiatu mogą się połączyć?
Wyobraź sobie następującą sytuację: W powiecie X działają aktywnie 3 młodzieżowe rady gminy. Po wielu spotkaniach i omówieniu planów, członkowie tych rad doszli do wniosku, że w wielu sprawach będą mogli oni działać efektywniej współpracując ze sobą. Pojawiła się propozycja, aby połączyć trzy młodzieżowe rady gmin w jedną – młodzieżową radę powiatu i zajmować się…
[CASE #4] Jak uczciwie wybierać młodzieżowych radnych?
Wyobraź sobie następującą sytuację: Alojzy (imię zmienione) był kandydatem na członka młodzieżowego sejmiku w Polsce. W październiku 2022 r. złożył formularz zgłoszeniowy i spełnił wszystkie wymogi formalne, które pozwalały mu objąć funkcję członka młodzieżowego sejmiku. Niestety mimo starań nie uzyskał mandatu w procesie rekrutacji prowadzonej przez sejmik województwa – w listopadzie 2022 r. otrzymał informację…
[CASE #3] Młodzieżowi radni na niemłodzieżowej radzie
Wyobraź sobie następującą sytuację: Młodzieżowa rada gminy po konsultacjach z młodzieżą z gminy chciała zwrócić się do wójta z pytaniami dot. nurtujących kwestii dla młodzieży (oświetlenia przejść dla pieszych, naprawy chodnika obok szkoły czy renowacji boiska szkolnego) w trakcie sesji młodzieżowej rady. Wójt nie pojawił się jednak na sesji. Wobec powyższego prezydium młodzieżowej rady zdecydowało…
[CASE #2] Co może robić młodzieżowa rada? Spór z organem administracji
Wyobraź sobie następującą sytuację: W pewnej młodzieżowej radzie powiatu wybuchł konflikt między młodzieżą a władzami powiatu dot. możliwych działań młodzieżowej rady. Młodzież chciała zająć stanowisko w postaci uchwały o wsparciu dla dyrektora lokalnego liceum, który pozostaje w konflikcie z organem prowadzącym szkołę – powiatem, w sprawie ograniczenia ilości klas pierwszych w jego szkole. Lokalni decydenci…
[CASE #1] Kto pokrywa koszt funkcjonowania młodzieżowej rady?
Wyobraź sobie następującą sytuację: Stowarzyszenie ,,Razem dla naszej młodzieżowej rady” (nazwa wymyślona) przez kilka lat współpracowała z decydentami z lokalnej gminy w celu wsparcia działania młodzieżowej rady. Na cele związane z zwiększaniem kompetencji obywatelskich i społecznych członków młodzieżowej rady stowarzyszenie co rok dostawało grant z tzw. trybu małych grantów (na podstawie art. 19a ustawy o…
Coraz bliżej wyborów do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego
27 stycznia 2023 Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego wydał postanowienie, dot. zarządzenia wyborów do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. W świetle postanowienia wybory odbędą się w sposób powszechny w dniach 5-26 czerwca 2023 na terenie całego województwa. Termin zgłaszania kandydatur do młodzieżowego sejmiku mija natomiast 30 kwietnia 2023 r. Na razie do wiadomości podano informacje co do…
19 września dniem młodzieżowych rad i sejmików przy JST!
15 grudnia 2022 roku to dzień wielkiego sukcesu dla środowisk młodzieżowych. Podczas czwartkowego 68. posiedzenia Sejmu RP, 447 posłów głosowało za przyjęciem uchwały ustanawiającej 19 września Dniem Młodzieżowych Rad i Sejmików przy Jednostkach Samorządu Terytorialnego. To właśnie 32 lata temu (w 1990 roku) w Częstochowie powstała pierwsza młodzieżowa rada miasta w Polsce, która była przejawem…
Lex Czarnek 2.0 z wetem 2.0
Bez wątpienia, jednym z najważniejszych wydarzeń tego tygodnia było drugie weto prezydenckie dla kolejnej nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe, tzw. Lex Czarnek 2.0 (należy przy tym jednak zaznaczyć, iż w tym przypadku nie był to projekt rządowy, ale poselski – niemniej oba były przygotowane ,,pod auspicjami” obecnego ministra edukacji i nauki). Argumentując swoją decyzję Prezydent…
Policy paper dot. wyborów do sejmików młodzieżowych
Już wkrótce do decydentów zostanie przekazana publikacja Instytutu Rozwoju Edukacji Prawnej i Społeczeństwa Obywatelskiego pod tytułem “Wybory członków młodzieżowych sejmików – nowa rzeczywistość ze starymi rozwiązaniami”, autorstwa Jana Zapolskiego-Downara. Pomimo istnienia w 10 województwach grup tytułujących się „młodzieżowymi sejmikami”, przed czerwcem 2021 roku nie miały one usankcjonowanego prawnie charakteru doradczych organów. Miały one charakter głównie…
Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie dziedzictwa Europejskiego Roku Młodzieży 2022
Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie dziedzictwa Europejskiego Roku Młodzieży 2022 Rok 2022 stał się Europejskim Rokiem Młodzieży za sprawą przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen, która ogłosiła inicjatywę w orędziu o stanie Unii wygłoszonym 15 września 2021 r. W tym orędziu podkreśliła ona znaczenie młodych Europejczyków w budowaniu lepszej przyszłości – bardziej ekologicznej i sprzyjającej…
Najeść się doświadczeniem – problem bezpłatnych staży i praktyk
Z praktykami lub stażem miała do czynienia prawie każda młoda osoba. Zazwyczaj jako z elementem obowiązkowym procesu edukacji lub w trakcie szukanie pierwszej pracy. W języku potocznym pojęcia te używane są zamiennie, lecz występują między nimi różnice, których znajomość pozwoli nam na lepsze zrozumienie problemu. Praktyki zawodowe Najwcześniej młodzi ludzie mają do czynienia…
Czy potrzebujemy młodzieżowej oceny skutków regulacji?
Polityki publiczne tworzone są w oparciu o średnio- i długofalowe strategie, które mają na celu osiągnięcie określonych skutków w danej dziedzinie życia publicznego. Proponowane rozwiązania bardzo często ze względu na swoje długofalowe skutki wpływają bezpośrednio i pośrednio na młodzież, również poza dziedzinami, które najbardziej kojarzą się z tą grupą wiekową (prawo oświatowe, socjalne, szkolnictwa wyższego).…
Raport „Be Seen Be Heard” o partycypacji społecznej i politycznej młodzieży na świecie
Partycypacja młodzieży w życiu społecznym i politycznym jest motywem przewodnim kampanii Be Seen Be Heard, mającej na celu zwiększenie udziału młodych ludzi w polityce i pomoc w tym, aby ich głosy były słyszalne we wszystkich sferach życia publicznego. Firma The Body Shop International, przy współpracy z Biurem Wysłannika Sekretarza Generalnego ONZ ds. Młodzieży przeprowadziła badania…
„Interwencje młodzieżowe” ruszają!
Z przyjemnością pragniemy ogłosić, że rozpoczynamy realizację projektu „Interwencje młodzieżowe”! Nasz projekt skupia się na dwóch obszarach życia społecznego młodzieży w Polsce: partycypacji społecznej młodzieży (szczególnie w ramach młodzieżowych rad) oraz rynku pracy. W 2021 roku Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw samorządowych, wzmacniając pozycję młodzieżowych rad w całej Polsce. Od tego momentu swoją…
Zgłoś nam swój problem!
Nasi eksperci udzielą odpowiedzi!