EuroSkills Gdańsk 2023

W dniach 5-9 września 2023 roku na terenie AMBEREXPO i Polsat Plus Areny Gdańsk miały miejsce mistrzostwa młodych zawodowców EuroSkills Gdańsk 2023. Była to już ósma edycja konkursu, który odbywa się co dwa lata i jest największym w Europie wydarzeniem związanym z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności. W tym roku Polska była gospodarzem wydarzenia po raz pierwszy. W EuroSkills Gdańsk 2023 rywalizowało 600 zawodników w wieku poniżej 25 lat z 32 krajów w 43 konkurencjach o miano mistrzów kontynentu. Wydarzenie przyciągnęło ponad 100 000 uczestników z całej Polski i zagranicy. W celu uzyskania kwalifikacji trzeba było najpierw wygrać mistrzostwa krajowe w swojej dziedzinie. EuroSkills ma pokazać, że zawody są atrakcyjną i satysfakcjonującą drogą do kariery.

Jakość wykonanych przez zawodników projektów konkursowych oceniało 104 ekspertów z 32 krajów zrzeszonych w organizacji WorldSkills Europe. Eksperci byli specjalistami w swoich dziedzinach i mieli duże doświadczenie w ocenianiu prac zawodowych.

Polska wystawiła swoich reprezentantów w 36 dyscyplinach, w tym w pięciu konkurencjach dwuosobowych. Łącznie w Gdańsku wystąpiło 41 polskich zawodników, którzy zdobyli 13 medali, w tym 3 złote, 1 srebrny i 3 brązowe.

To najlepszy wynik w historii polskich startów w konkursie EuroSkills. Oprócz wyżej wspomnianych wyróżnień kilkoro naszych reprezentantów zdobyło tzw. medale doskonałości (medal of excellence). Przyznawane są zawodnikom, którzy uzyskali ponad 700 punktów. Laureatami medali doskonałości z Polski zostało 6 osób.

Gratulujemy wszystkim medalistom i trenerom!

 

/AK