[PODCAST] Rady młodzieżowe a działalność społeczna. Rozmowa z Jankiem Zapolskim

Zapraszamy Was na podcast Interwencje Młodzieżowe, w którym nasi goście, przybliżają sprawy młodych w Polsce.

W tym odcinku gościem jest Jan Zapolski-Downar, ekspert Instytutu Rozwoju Edukacji Prawnej i Społeczeństwa Obywatelskiego, współautor książki „Młodzieżowa samorządność w Polsce. Analiza i dalsza perspektywa”, z którym  rozmawiamy o radach młodzieżowych, ich roli w działalności społecznej i wpływie na młodych ludzi.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak rady młodzieżowe mogą przyczynić się do rozwoju działalności społecznej? Czy wiesz, jak mogą wspierać młodych ludzi w ich zaangażowaniu społecznym?

W tym podcaście dowiesz się więcej o działalności rad młodzieżowych oraz sposobie w jaki umożliwiają młodym angażowanie się w działalność społeczną. Rady młodzieżowe to głos młodych ludzi w społeczeństwie. To siła, która może zmienić świat na lepsze.

Narzędziem długofalowym, które idealnie było by świetnie komplementarne do młodzieżowej rady, to jest strategia jednostki samorządu terytorialnego na rzecz młodzieży. Tak, jak każda gmina, każdy powiat, każde województwo tworzy tzw. strategię tej jednostki w okresie następnych 7, 8, może 10 lat. I stworzenie czegoś takiego dla młodzieżowej rady – młodzieży z terenu danej jednostki samorządu terytorialnego, mogłoby ustabilizować pracę tej rady, bo młodzieżowa rada – raz, że głównie by to tworzyła i pilnowała czy decydenci to robią i w końcu sama by brała udział w tych wydarzeniach, sama pewnie starałaby się, aby te rzeczy, które zapisane były w strategii tworzyć. Natomiast to jest taka sprawa, że to narzędzie na rzecz strategii młodzieży w Polsce jest kompletnie nieznane – to występuje bodajże w 10 jednostkach samorządu terytorialnego – 10 na 2,5 tysiące to nie jest spektakularny wynik. Tak samo innym narzędziem, które może pomóc jest młodzieżowy budżet obywatelski, który pozwala na to, aby uczniowie głosowali na projekty zgłoszone przez samych siebie.” – Jan Zapolski-Downar ekspert Instytutu Rozwoju Edukacji Prawnej i Społeczeństwa Obywatelskiego, współautor książki „Młodzieżowa samorządność w Polsce. Analiza i dalsza perspektywa”.

Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy.

Projekt realizowany jest przy wsparciu Fundacji PGE.
_____________
Rozmowę przeprowadził Piotr Drzewiecki.
Podcast zrealizowany w 4P Acoustic Studio.
_____________
Obserwujcie nasze działania
Instagram: https://www.instagram.com/instytut__irepso/
Facebook: https://www.facebook.com/IREPSO

Bądźcie na bieżąco!

#InterwencjeMłodzieżowe #RadyMłodzieżowe #działalnośćspołeczna #młodzi