Rekomendacje w zakresie nowelizacji ustawy o praktykach absolwenckich już dostępne!

Instytut Rozwoju Edukacji Prawnej i Społeczeństwa Obywatelskiego zajmuje się diagnozowaniem problemów społecznych, które dotykają młodych ludzi w Polsce. Misja Instytutu polega na proponowaniu rozwiązań, które mogą przyczynić się do zniwelowania zdiagnozowanych problemów, pozytywnie wpływając na sytuację przedstawicieli młodego pokolenia w naszym kraju. Pierwsza publikacja IREPSO poświęcona tematyce nieodpłatności praktyk i staży powstała w październiku 2021 roku…

[CASE #13] Czy nazwa „młodzieżowa rada” jest zastrzeżona?

Wyobraź sobie następującą sytuację: W Niespornicach [nazwa zmieniona] nie istniała dotąd młodzieżowa rada miasta. Od dłuższego czasu o jej powołanie zabiegała nieformalna grupa “Reakcja Młodych”. Po długich staraniach grupie udało się doprowadzić do powołania przez radę gminy młodzieżowej rady miasta (MRM). Mandatu radnego MRM nie uzyskał żaden z członków grupy “Reakcja Młodych”. Doprowadziło to do…

[CASE #12] Uchwała czy ustawa? W jakiej formie decyzje podejmuje MRM?

Wyobraź sobie następującą sytuację: Młodzieżowa Rada Miasta X, posiada w swoim statucie następujące postanowienia:  Młodzieżowa Rada Miasta podejmuje wszelkie decyzje w formie ustawy. Ustawy Młodzieżowej Rady Miasta są przyjmowane w głosowaniu jawnym. Czy Młodzieżowa Rada Miasta mogła nadać sobie kompetencje ustawodawcze, określone w statucie? Czy decyzje podejmowane w formie ustawy są wiążące? IREPSO odpowiada: Rozważania…